Haber

Emrah Safa Gürkan: Filistin’de İsrail’e satılan araziler yüzde 10’un altında

İsrail ile İsrail arasında 7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalar nedeniyle gündeme gelen konulardan biri de ‘Filistinli Arapların toprak sattığı’ iddiasıydı.

Konuyla ilgili pek çok tarihçi açıklamalarda bulunurken, Filistinlilerin toprak satıp satmadığına ilişkin bir yorum da tarihçi Emrah Safa Gürkan’dan geldi.

Candaş Tolga Işık’ın “Az Konuştum” programına katılan Gürkan, arsa satışı iddialarına açıklık getirdi.

“Arsa satışları yüzde 10’u geçmedi”

Işık, İsrail ile Hamas arasında yaşanan savaş nedeniyle bu iddiaların yeniden gündeme getirildiğini ve arazinin satılıp satılmadığını sorduğunda Gürkan, şunları söyledi:

“Çok kolay. Google’a yazın yüzde oranı çıkacaktır. Bunlar çok bilinen şeyler. Tutar yüzde 10’un altında. Bu tek seferlik bir soru mu? Satsa ne olur? Çocukları satmalı mı?” Geçmişte böyle bir şey yaptığı için üç kuşak sonra mı katledilecek?” “Bu mu? Bunu neden soruyorsun? Bir dedektif gibi, bir avukat gibi bilgiye ulaşabilirsin. Bir avukat gibi ulaşmaya çalışırsan sana yakışanı alırsın. Türkiye’de özellikle sosyal medyada herkes böyle Avukat. Kendi kararını önceden veriyor ve konuşuyor. Ne var burada? “Diyalog mu olacak? Arsa satışları yüzde 10’u geçmedi. Bunu birçok uzman yazdı. Var olsa bile bu yanlış sorudur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu